ΣΤ τάξη - Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Στις 13-4-2016 τα 2 τμήματα της ΣΤ τάξης, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας, ξεναγήθηκαν στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου, με θέμα την αποκατάσταση της Δημοκρατίας στη χώρα μας το 1974 και στο τέλος επειδή η επίσκεψη συνέπεσε με τις ώρες λειτουργίας του Κοινοβουλίου, οι μαθητές παρακολούθησαν για λίγα λεπτά τη συνεδρίαση της Ολομέλειας.

Στον παρακάτω σύνδεσμο, προβάλλεται η συγκεκριμένη Συνεδρίαση της Ολομέλειας, κατά την οποία ο πρόεδρος της Βουλής, ανακοινώνει  ( 7.15΄ )  την παρουσία του σχολείου μας στα θεωρεία της Βουλής.