Α-Β-Γ-Δ-Ε-ΣΤ τάξη - Επίσκεψη στο ΟΑΚΑ

αρχείο λήψης

Με αφορμή την 5 η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού το σχολείο μας πραγματοποίησε στις 19/10/2018 επίσκεψη στο ΟΑΚΑ. Στόχος μας ήταν η ενεργοποίηση και η δραστηριοποίηση όλων των μαθητών/τριών στα αγαπημένα τους ομαδικά αθλήματα αλλά και σε αλλά λιγότερο γνωστά. Περισσότερη έμφαση δόθηκε στην συνεργασία, την ομαδικότητα και στην χαρά της συμμετοχής.
     Στο τέλος των αθλητικών δραστηριοτήτων τα παιδιά είχαν την εμπειρία να γνωρίσουν τον κυρίως αθλητικό χώρο του σταδίου και να ενημερωθούν για διάφορα δρώμενα κατά την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων (π.χ. αφή της ολυμπιακής φλόγας, παρέλαση κρατών με πρώτη την ελληνική σημαία κλπ.). Παράλληλα έγινε και μια μικρή αναδρομή στους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες.
    Η πολύ όμορφη μικρή αυτή εμπειρία τελείωσε με απονομή μεταλλίων και χειροκροτήματα μεταξύ των παιδιών.