Δ-Ε-ΣΤ τάξη - "Στο Δρόμο για το Σχολείο"

Τα τμήματα των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, στις 9/12/2015 παρακολούθησαν το ντοκυμαντέρ "Στο Δρόμο για το σχολείο" στον κινηματογράφο Ίλιον.

Sur Le Chemin De L?ecole - On the Way to School

Σκηνοθεσία: Pascal Plisson

Σενάριο: Marie-Claire Javoy, Pascal Plisson

Πρωταγωνιστές: Jackson Saikong, Salome Saikong, Samuel J. Esthe

Σε ορισμένες χώρες, για τα παιδιά, η διαδρομή προς το σχολείο θεωρείται πόλεμος και κάθε μάθημα, κατάκτηση. Τέσσερα από αυτά τα παιδιά είναι οι ήρωες της ιστορίας μας. Ο Τζάκσον από την Κένια, η Ζαΐρα από το Μαρόκο, ο Καρλίτο από την Παταγονία και ο Σάμουελ από την Ινδία. Για κάποια παιδιά η διαδρομή προς το σχολείο είναι μια πραγματική περιπέτεια.

«Συχνά ξεχνάμε πόσο τυχεροί είμαστε που πάμε σχολείο». Oι τέσσερις μικροί πρωταγωνιστές του «Στο Δρόμο για το Σχολείο», όμως, φτιάχνουν τη δική τους τύχη και αψηφούν κάθε είδους απίστευτη αντιξοότητα για το δικαίωμα σε ένα καλύτερο μέλλον που τους υπόσχεται η μόρφωση ? όσο μακριά κι αν βρίσκεται αυτή.

Τα παιδιά αυτά, ζουν στις τέσσερις γωνιές του πλανήτη, αλλά μοιράζονται την ίδια δίψα για μάθηση. Κατανοούν ότι μόνο η σωστή εκπαίδευση, μπορεί να τους εξασφαλίσει ένα καλύτερο μέλλον, γι' αυτό και κάθε πρωί ξεκινούν ένα μακρινό ταξίδι προς τη γνώση.

Ο Jackson, είναι 11 χρονών και ζει στην Κένυα. Δύο φορές την ημέρα, εκείνος και η αδερφή του περπατούν 15 χιλιόμετρα σαβάνας, γεμάτη με άγρια ζώα.

Ο Carlito, είναι 11, και ιππεύει για περισσότερα από 18 χιλιόμετρα καθημερινά με την αδερφή του, στην άγονη γη της Αργεντινής.

Η δωδεκάχρονη Zahita από το Μαρόκο περπατά μια εξαντλητική διαδρομή στα ορεινά μονοπάτια καθημερινά, για να φτάσει στο σχολείο της.

Ο Samuel, 13 χρονών, ζει στην Ινδία. Τα 4 χιλιόμετρα που έχει να διανύσει μέχρι το σχολείο του είναι επίπονα, καθώς είναι ακινητοποιημένος σε αναπηρικό καροτσάκι. Τα δύο μικρότερα αδέρφια του σπρώχνουν το ετοιμόροπο καρότσι του κάθε μέρα.