ΣΤ τάξη - Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο

Στις 11-3-2016 τα τμήματα της ΣΤ τάξης, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, επισκέφθηκαν το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο.

Το πρόγραμμα που παρακολούθησαν οι μαθητές περιελάμβανε  ξενάγηση  στα Εργαστήρια Μελισσοκομίας και Σηροτροφίας, στις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις του Εργαστηρίου Ζωοτεχνίας (προβατοστάσιο- βουστάσιο), στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Υδροβιολογίας, στο εμπορικό θερμοκήπιο καλλωπιστικών φυτών του Γ.Π.Α. και στην προθήκη της ελιάς του Πλάτωνα.

Ο μύθος για την Ελιά του Πλάτωνα

Από την Ελιά του Ερεχθείου σύμφωνα με τους θρύλους, δημιουργήθηκαν οι δώδεκα ελιές της Ακαδημίας που αντιστοιχούσαν στις δώδεκα πύλες της. Από αυτές δημιουργήθηκε αργότερα το «ιερό δάσος των Αθηνών». Στην Ιερά οδό στον Βοτανικό, κοντά στο σημερινό Γεωργικό Πανεπιστήμιο Αθηνών(ΓΠΑ), υπήρχε ελαιόδεντρο το οποίο ονομαζόταν «Ελιά του Πλάτωνα»  και πιστευόταν  ότι επρόκειτο για το γνωστό δένδρο κάτω από την σκιά του οποίου ? όπως λέγεται -  δίδασκε ο αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος Πλατών. Το ελαιόδεντρο αυτό, απομεινάρι των δενδροστοιχιών της Ακαδημίας που αναφέρει ο Αριστοφάνης στις «Νεφέλες», εκριζώθηκε από κτύπημα κάποιου Λεωφορείου το 1975. Το ξύλο του  μεταφέρθηκε και διατηρείται στο Γεωπονικο Πανεπιστήμιο Αθηνών.(Πηγή: http://polelia.sedik.gr/plato.html)

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικών Ξεναγήσεων Μαθητών