Δ τάξη - Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, στις 11-2-2015, επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού. Οι μαθητές παρακολούθησαν πρώτα στη Θόλο μια διαδραστική προβολή με θέμα «Περιήγηση στην Αρχαία αγορά». Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο χώρο της Αρχαίας Αγοράς με την καθοδήγηση ειδικού Μουσειοπαιδαγωγού. Επέλεξαν οι ίδιοι τη διαδρομή που θα ακολουθούσαν. Η αναπαράσταση της Αγοράς σε τρεις διαφορετικές στιγμές της ιστορίας τους έδωσε τη δυνατότητα να αντιληφθούν την εξέλιξη μέσα στο χρόνο και τη μεταβολή των λειτουργιών του χώρου από εποχή σε εποχή, όπως αυτή αποτυπώνεται στις αρχιτεκτονικές και πολεοδομικές διαφοροποιήσεις της.

Στην κλασική Αγορά (περί το 400 π.Χ.) τονίστηκε η σημασία των δημόσιων διοικητικών κτηρίων και η ύπαρξη ενός μεγάλου ανοιχτού χώρου για συναθροίσεις και αθλητικές δραστηριότητες.

Στα Ελληνιστικά χρόνια (περί το 150 π.Χ.) δέσποζαν τα μεγάλα εμπορικά κτίρια (στοές) και δόθηκε έμφαση στην ευεργετική δράση των ελληνιστικών ηγεμόνων.

Τέλος, η ρωμαϊκή εικόνα της Αγοράς (περί το 150 μ.Χ.) αποτύπωσε τη σταδιακή της αποδυνάμωση ως διοικητικού και εμπορικού κέντρου, γεγονός που άφησε περιθώρια για την ανάπτυξη του θρησκευτικού και πολιτιστικού χαρακτήρα της, με την ανέγερση καινούργιων ναών, ωδείου, βιβλιοθήκης και νυμφαίου.

Έπειτα, οι μαθητές πήραν μέρος σ? ένα επίσης διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσα από το οποίο έμαθαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τα μνημεία του ιερού βράχου της Ακρόπολης αλλά και της γύρω περιοχής από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα (π.χ. ονοματοδοσία δρόμων ή περιοχών, εξορία, παιχνίδια της εποχής, δικαστικές διαμάχες).

Επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού