Β τάξη - Ενεκα Παιδείας "Οι 4 εποχές του χρόνου"

Τα τμήματα της Β τάξης, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, πραγματοποίησαν επίσκεψη στις 8/10/2014, στο εργαστήρι τέχνης, πολιτισμού και διαδραστικής μάθησης «Ένεκα Παιδείας», όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οι 4 εποχές του χρόνου».

Oι μαθητές συμμετέχοντας σε ένα θεατρικό δρώμενο με πρωταγωνιστή τον πειρατή των εποχών παρακινούνται να  εκπαιδευτούν ως ναύτες ενός παράξενου πληρώματος και να  ταξιδέψουν  στις ομορφιές των εποχών. Διερευνούν έτσι διαθεματικά τις εποχές του χρόνου: (καιρικές συνθήκες,  προϊόντα, ήθη & έθιμα ,γιορτές). Με τα στοιχεία που συλλέγουν στο ταξίδι τους σχεδιάζουν σε μεγάλες πάνινες επιφάνειες  τους χάρτες των εποχών και τους χρησιμοποιήσουν ως σκηνικά για την διαδραστική παράσταση που θα ακολουθήσει.

Τα παιδιά του σχολείου μας γνώρισαν τις τέσσερις εποχές του χρόνου μέσα από το παιχνίδι. Γίνανε μέρος μιας αυτοσχέδιας θεατρικής παράστασης για τις εποχές, φτιάχνοντας τα σκηνικά και παίρνοντας το ρόλο του ηθοποιού.