Β τάξη - Παιδικό μουσείο

Τα τμήματα της Β τάξης, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, στις 23/4/2015 πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Ελληνικό Παιδικό Μουσείο στην Πλάκα, όπου παρακολούθησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα «Ένα παραμύθι για πολλά ταλέντα» και «Η Αθήνα τότε και τώρα».

Οι μαθητές ανακάλυψαν τα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν παλιότερα οι Αθηναίοι και έφτιαξαν υπέροχα σπιτικά μπισκότα.

Επίσης, εξερεύνησαν τον εαυτό τους και ανακάλυψαν τα δικά τους ταλέντα, αλλά και αυτά των συμαθητών τους. Έπειτα, έφτιαξαν όλοι μαζί ένα παραμύθι και το δραματοποίησαν με κούκλες!

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα:  «Ένα παραμύθι για πολλά ταλέντα»
Στα εκθέματα: «Γεια σου, Πυθαγόρα!» - «Ανακαλύπτω τον εαυτό μου, θεματική ενότητα: Πώς κινούμαι;»
Τι θα γινόταν αν όλοι οι άνθρωποι ήταν ίδιοι; Τα παιδιά αντιλαμβάνονται τη μοναδικότητα των ανθρώπων, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τις δεξιότητες τους και συζητούν για τα δικά τους ταλέντα.  Δημιουργούν ένα ομαδικό κολάζ που παρουσιάζει τα ταλέντα όλης της τάξης. Τέλος, δημιουργούν μια ιστορία, με αφορμή το ομαδικό κολάζ που έφτιαξαν, όπου η μοναδικότητα του καθενός και το ταλέντο του, βοηθούν στην επίλυση δύσκολων καταστάσεων.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Η Αθήνα τότε και τώρα»
Στα εκθέματα: «Κουζίνα, θεματική ενότητα: ανακαλύπτω τον κόσμο του μπισκότου» - «Σοφίτα»
Ποια ήταν η πρώτη συνοικία στην Αθήνα; Τι ιστορίες θα  μπορούσε να μας πει ένα αντικείμενο του Μουσείου;
Τα παιδιά ανακαλύπτουν με τη βοήθεια μίας προσωπικής μαρτυρίας, μίας παλαιάς ιστορίας και ενός μύθου την ιστορία της Αθήνας και των κατοίκων της. Εξοικειώνονται με τη ζωή στα παλιά χρόνια και μαγειρεύουν τα δικά τους μπισκότα στην Κουζίνα του Παιδικού Μουσείου!