Α & Β τάξη - Παράσταση Καραγκιόζη "Σκιομαγειρέματα"

Τα τμήματα των Α και Β τάξεων, παρακολούθησαν την παράσταση Καραγκιόζη "Σκιομαγειρέματα",  στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, στις 20 Ιανουαρίου 2016.

Σε μια περίεργη κουζίνα, ο μετρ του Καραγκιόζη Ηλίας Καρελλάς μαζί με την ηθοποιό Κωνσταντίνα Γκόρου φόρεσαν το σκούφο και την ποδιά μαγειρικής και «μαγείρεψαν» για τους μαθητές σε μια παράσταση με βασικά συστατικά το γέλιο, την αφήγηση, το τραγούδι και το παιχνίδι χωρισμένη σε τρία μέρη. Οι δύο μάγειρες ταξιδεύουν τους μικρούς θεατές στον κόσμο του θεάτρου σκιών και τους μαθαίνουν πώς φτιάχνεται μια νόστιμη παράσταση Καραγκιόζη.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τον "Γιατρό της Γειτονιάς". Ο Καραγκιόζης έδειξε στα παιδιά το σωστό τρόπο διατροφής μέσα από αστείες, κωμικές καταστάσεις και τα παιδάκια το καταδιασκέδασαν!