Α τάξη - Ελάτε να τρυγήσουμε, σταφύλια να πατήσουμε

Τα τμήματα της Α τάξης, παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα ?Ελάτε να τρυγήσουμε, σταφύλια να πατήσουμε? από το κέντρο εκπαιδευτικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων Χρυσομηλιά στις 5/11/2013.

Τα παιδιά παρατήρησαν τις κληματίδες και τα φύλλα του αμπελιού καθώς και τον καρπό του. Παρουσιάστηκαν στα παιδιά παραστάσεις από αρχαία αγγεία, οι οποίες αναπαριστούν τα διάφορα στάδια της διαδικασίας, από την καλλιέργεια, τον τρύγο και το πάτημα των σταφυλιών, μέχρι την οινοποίηση και την κατανάλωση του κρασιού.

Τα παιδιά χρησιμοποίησαν μια συσκευή για να «πιέσουν» τα σταφύλια ? σαν να βρίσκονται σε πατητήρι - και παρήγαγαν τον δικό τους μούστο, τον οποίο δοκίμασαν.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με το «Χαρούμενο Τραγούδι του Αμπελιού», το οποίο συνοδεύτηκε από παιχνίδι παντομίμας με συμμετοχή των παιδιών και των δασκάλων τους.

Β τάξη - Βιωματικό Σχολείο

Τα τμήματα της Β τάξης παρακολούθησαν, στο χώρο του σχολείου, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη διατροφή και την άσκηση "Αγαπώ το σώμα μου...τρέφομαι σωστά" από το Βιωματικό Σχολείο, στις 13/2/2014.

1

Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες με θέμα την ισορροπημένη διατροφή και τη φυσική δραστηριότητα, τα παιδιά:

•  ενημερώνονται για τις διαφορετικές ομάδες τροφών
  • μαθαίνουν την αναγκαιότητα κατανάλωσης τροφών όλων των ομάδων
  • παρακινούνται να αποκτήσουν σωστές διατροφικές συνήθειες
  • συνειδητοποιούν ότι η δημιουργία και η διατήρηση ενός υγιούς οργανισμού γίνεται μέσα από το συνδυασμό ισορροπημένης διατροφής και συστηματικής άσκησης.

2