Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας 11/4/2014

Πανελλήνιο Πρόγραμμα «Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας» - Αθήνα 11 Απριλίου 2014

Tο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝ.Ο.Α.), στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών σκοπών και δραστηριοτήτων της, συνδιοργάνωσαν το 4ο Πανελλήνιο Πρόγραμμα «Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας» με τίτλο: Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες, Αθήνα 6-15 Απριλίου 1896?Αθήνα 11 Απριλίου 2014», στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα το οποίο πραγματοποιήθηκε για τέταρτη χρονιά και στο οποίο κλήθηκαν να συμμετάσχουν μαθητές και εκπαιδευτικοί των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας.

Στόχος της δράσης είναι να διδάξει στην ελληνική νεολαία τις ολυμπιακές αξίες και να διοχετεύσει στα μικρά παιδιά μηνύματα που περιέχει η Ολυμπιακή Παιδεία, φέρνοντάς τα κοντά στον αθλητισμό και τις αρετές που περιέχει, όπως γίνεται σε 143 άλλα κράτη-μέλη της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (ΔΟΕ). Έως σήμερα, η στατιστική μελέτη της Ακαδημίας έχει δείξει ότι τα εκπαιδευτικά της προγράμματα Αθλητικής & Ολυμπιακής Παιδείας συμβάλλουν στη προώθηση του αθλητισμού στα παιδιά, του ευ αγωνίζεσθαι, του φίλαθλου πνεύματος, της προστασίας του περιβάλλοντος και μεταφέρουν στους νέους της χώρας μας μηνύματα ενάντια στην παραβατικότητα, στο ντόπινγκ, στη βία και στο ρατσισμό.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση είχαν μαζί τους λευκά καραβάκια που είχαν κατασκευάσει, τα οποία συγκεντρώθηκαν και τοποθετήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του Καλλιμάρμαρου Παναθηναϊκού Σταδίου την Παρασκευή 11 Απριλίου 2014, από τις 9:00π.μ. έως τις 13:00μ.μ. Τα καραβάκια όλα μαζί αποτέλεσαν την δομική μονάδα για να σχηματοποιηθεί ένα γιγάντιο λευκό περιστέρι που κατέλαβε ολόκληρο τον αγωνιστικό χώρο του Σταδίου. Οι εικόνες αυτού του γιγαντιαίου έργου ειρήνης, ταξίδεψαν σε όλον τον κόσμο, στέλνοντας από την χώρα και το σημείο που αναβίωσαν οι Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες το 1896, ένα δυνατό μήνυμα υπέρ του Αθλητισμού.

Τα παιδιά, ως συμμετέχοντες, που φοιτούν στα σχολεία της Ελλάδας, μέσα από αυτή τη μοναδική κατασκευή θα μεταλαμπαδεύσουν σε όλο τον κόσμο τις πανανθρώπινες αξίες του Ολυμπισμού: την Ειρήνη, τη Συνεργασία, τη Φιλία, την Αλληλεγγύη, την Αριστεία.

kallimarmaro6

Περίπου 280.000 χάρτινα καραβάκια μαθητών απ? όλη την Ελλάδα συνέθεσαν ένα γιγάντιο περιστέρι της ειρήνης, το οποίο κέρδισε μια θέση στα παγκόσμια ρεκόρ Γκίνες για την κατασκευή του μεγαλύτερου χάρτινου περιστεριού. Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ κατασκευής χάρτινου περιστεριού κατείχε το Τόκιο με μόλις 16.000 χάρτινα καραβάκια.

Το γιγάντιο χάρτινο περιστέρι της ειρήνης που κατέλαβε έκταση 3.000 τετραγωνικών μέτρων, κατασκευάστηκε στο Καλλιμάρμαρο, στο πλαίσιο του 4ου Πανελλήνιου Προγράμματος «Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας» που διοργάνωσαν το υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν 45.000 μαθητές νηπιαγωγείων, δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων όλης της χώρας, οι οποίοι δημιούργησαν τα καραβάκια από χαρτί Α4 και στη συνέχεια τα τοποθέτησαν το ένα δίπλα στο άλλο σχηματίζοντας το χάρτινο περιστέρι. Στόχος της σημερινής δράσης ήταν να διδάξει στους μαθητές τις ολυμπιακές αξίες, μέσα από τη συμμετοχή.

Η κατασκευή για το καραβάκι ...

Στο παρακάτω link θα βρείτε το βίντεο σχηματοποίησης του μεγαλύτερου περιστεριού ειρήνης στον κόσμο: http://www.youtube.com/watch?v=ERCNa__JLFk