Δ τάξη - Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, με τη συνοδεία των δασκάλων τους, την Πέμπτη 5-11-2015, επισκέφτηκαν το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Μια Μέρα στο Θέατρο".

Η επίσκεψή τους περιλάμβανε μια περιήγηση σε όλους τους χώρους του Θεάτρου από τα σωζόμενα και αναδειχθέντα αρχαία λείψανα της οικείας των διονυσιαστών μέχρι και τη σκηνή όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια θεατρική παράσταση αλλά και τη λειτουργία του μηχανισμού της.

Μια Μέρα στο Θέατρο - Ιστορία Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά

Μια Μέρα στο Θέατρο -Μπαρόκ Σκηνή Θεάτρου

Μια Μέρα στο Θέατρο -Πολύπτυχο Δραστηριοτήτων για μαθητές

Παρακολούθηση της μονόπρακτης θεατρικής παράστασης

της Όλιας Λαζαρίδου «Μια Ημέρα στο Θέατρο»

νας ηθοποιός-μάγος που κάνει πρόβα στην άδεια σκηνή μαζί με τον βοηθό του, και μια κοπέλα που αμφισβητεί τη δύναμη της θεατρικής ψευδαίσθησης και επιμένει να είναι γαντζωμένη στην πεζή πραγματικότητα, συναντιούνται απροσδόκητα και η συνάντηση αυτή γίνεται αφορμή για ένα συναρπαστικό και μαγικό ταξίδι στον χώρο και τον χρόνο, ένα ευφάνταστο κυνήγι της αλήθειας με συνοδούς τα πιο γοητευτικά θεατρικά ψέματα.Με το άνοιγμα της αυλαίας, η ηρωίδα μας εισβάλει σε έναν περίεργο κόσμο ποιητικού ρεαλισμού που απογειώνει τις αισθήσεις, Στον κόσμο αυτό τα πάντα μπορούν να συμβούν! Η φαντασία απελευθερώνεται, η μαγεία συναντά το όνειρο, το ψέμα μπερδεύεται με την αλήθεια και οι μνήμες της παιδικής αθωότητας ξυπνούν. Τα αντικείμενα ζωντανεύουν και «χορεύουν», ηθοποιοί εμφανίζονται και εξαφανίζονται μαγικά, το φως εναλλάσσεται μαγικά με το σκοτάδι, οι σκιές ξεκολλούν από τους τοίχους και η δύσπιστη κοπέλα μεταμορφώνεται κι εκείνη σε ηρωίδα ενός ρομαντικού παραμυθιού που «ξεκλειδώνει» την καρδιά της και ανατρέπει την κυνική κοσμοθεωρία της. Στόχος είναι να δημιουργηθεί μια ενεργή, ζωντανή παράσταση που εξελίσσεται μπροστά στα μάτια των παιδιών. Να αναδειχθεί ένα μαγευτικό περιβάλλον ονείρου που θα φέρει στο φως με τον καλύτερο δυνατό τρόπο όλες τις δυνατότητες που διαθέτει μια θεατρική σκηνή. "

Η Πράξη "Εισαγωγή στην Νέα Εκπαιδευτική εποχή για παιδιά μέσω του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά - Ανάπτυξη βιωματικών εκπαιδευτικών εφαρμογών πολιτιστικού περιεχομένου" που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρηματικού Προγράμματος "Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" ΕΣΠΑ (2007-2013) έχει ως στόχο την ανάδειξη της πλούσιας ιστορίας του Δημοτικού Θεάτρου και του ρόλου που έπαιξε στην τοπική κοινωνία με έμφαση στην αρχαιολογία της πόλης, την αρχιτεκτονική του μνημείου, τα έργα αποκατάστασης και ανακαίνισης, τη μοναδικότητα του εξοπλισμού της σκηνής, τη θεατρική ιστορία του Δημοτικού Θεάτρου, του κοινωνικού και πολιτισμικού του ρόλου αλλά και της σύγχρονης προοπτικής του.