Τηλεδιάσκεψη με Δ/νση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (21/10/2014)

Κατόπιν συνεργασίας των κ.κ. Υπουργών Παιδείας και Προστασίας του Πολίτη και Δημόσιας Τάξης, πραγματοποιήθηκαν ημερίδες μέσω τηλεδιασκέψεων της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο».

Στο 13ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας, η τηλεδιάσκεψη ήταν προγραμματισμένη για την Τρίτη 21/10/2014 και την παρακολούθησαν οι μαθητές της ΣΤ τάξης. Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε παρουσίαση από ειδικά καταρτισμένες αξιωματικούς της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τη σύγχρονη χρήση οπτικοακουστικού υλικού και εκπαιδευτικών βίντεο που είχαν δημιουργηθεί ειδικά για το σκοπό αυτό. Η εκπαιδευτικός πληροφορικής του σχολείου μας κατά τη διάρκεια της παρουσίασης συνέλεξε τις ερωτήσεις και απορίες των μαθητών, τις οποίες απάντησε και κάποιες από αυτές απέστειλε στην ομάδα παρουσίασης πριν τη λήξη της παρουσίασης μέσω του συστήματος και της λειτουργίας άμεσης γραπτής επικοινωνίας chat. Οι ερωτήσεις που συλλέχθηκαν, απαντήθηκαν σε ζωντανή μετάδοση προς όλες τις σχολικές μονάδες που συμμετείχαν μετά το πέρας των παρουσιάσεων.

tilediaskepsi1 tilediaskepsi2 tilediaskepsi3