Αφίσα για το Παρατηρητήριο Πρόληψης Σχολικής Βίας κι Εκφοβισμού

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας συμμετείχε με έργα των μαθητών του, στην επιλογή Αφίσας για το Παρατηρητήριο Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, στο πλαίσιο της Δράσης «+δημιουργώ».

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, που λειτουργεί στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων τους και με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας, κάλεσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δημοτικής Εκπαίδευσης και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, να συμβάλλουν με τις εικαστικές δημιουργίες τους στη διαμόρφωση της ιστοσελίδας του Παρατηρητηρίου (http://paratiritirio.minedu.gov.gr).

Το θέμα της δράσης ήταν: «+δημιουργώ» και στόχος ήταν τόσο η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και εκφοβισμού, όσο και η ανάδειξη θετικών προτύπων συμπεριφοράς, καθώς και της αξίας της ανάπτυξης σχέσεων που στηρίζονται στο σεβασμό, την κατανόηση και την αποδοχή.

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του 13ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας, υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού των εικαστικών κ. Ματίνας Γεωργα, εκφράζοντας προσωπικά τους βιώματα, επιθυμίες και ελπίδες για μια καθημερινή σχολική ζωή χωρίς βία, κλήθηκαν να δημιουργήσουν την Αφίσα του Παρατηρητηρίου Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, ατομικά ή ομαδικά (μέχρι 5 άτομα), σε χαρτί διαστάσεων Α3.