Σχέδιο Προώθησης της Κατανάλωσης Φρούτων στα σχολεία 2013-14

Ξεκίνησε από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων η υλοποίηση του προγράμματος της δωρεάν διανομής φρούτων και της φρουτοσαλάτας στα σχολεία της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της εφαρμογής του προγράμματος «Σχέδιο προώθησης της κατανάλωσης των φρούτων στα σχολεία για το σχολικό έτος 2013-2014» που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ελλάδα.

Στο 13ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας διανεμήθηκαν σε όλους τους μαθητές φρουτοσαλάτες, μήλα και πορτοκάλια.

Επίσης σε κάθε μαθητή δόθηκε κι ένα τετράδιο, στο εξώφυλλο του οποίου είχε την αφίσα του προγράμματος προώθησης της κατανάλωσης των φρούτων, που ετοίμασαν δημοτικά  σχολεία της Μήλου και της Σάμου, τα οποία βραβεύτηκαν από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.